Mete Varas

Mete Varas

İş Geliştirme Müdürü

Reidin Avrupa Genel Müdürü


 

Mete Varas, REIDIN İstanbul ofisi üzerinden Gelişen Avrupa Bölgesi İş Geliştirme Müdürü olarak görev yapmaktadır. 
 
Geçmiş dönemde bir çok internet girişiminde kurucu ortak ve yönetici olarak yer alan Mete Varas, VY-Media şirketinde kurucu ortak ve İcracı Olmayan Yönetim Kurulu Üyesi, önceki dönemde iSentry şirketinin ülke müdürü olarak görev yapmıştır. 1999 yılında Pan-Avrupa’nın ilk Elektronik Sertifika Hizmeti Sağlayıcısı GlobalSign’ın Türkiye Kayıt Mercii TurSign’ın kurucu ortaklarından ve öncesinde ilk elektronik yatırım platformlarından Datascope’un yönetici ve ortaklarından olmuştur. Ayrıca Internet Securities Emerging Market Service (ISI) adında online bir bilgi hizmetinin 1996 tarihinde kurulan İstanbul ofisinin kurucularından biridir. E-iş, elektronik ve mobil imza konularında birçok makalesi bulunan Mete Varas, çeşitli konferanslara da konuşmacı olarak katılmıştır.
 
 
Mete Varas İşletme ve Pazarlama Yüksek Lisans Programını New Hampshire College'da tamamlamış, bu dönem içerisinde pazarlama bölümünde "Graduate Asistant" olarak çalışmıştır.
1994-1996 yılları arasında Glencore International'da Pazarlama Asistanı olarak çalışmış, daha sonra Internet Securities Emerging Market Service'in Istanbul Ofisini kurarak 1998 yılına kadar Bilgi ve Pazarlama Müdürü olarak görev yapmıştır. Mete Varas, Datascope A.S'nin ortağı ve Yönetim Kurulu Uyesidir. 1999 yılında Türkiye'nin ilk ve tek Sertifika Mercii TurSign'i kurmuş ve 1999-2004 yillari arasinda TurSign A.Ş.'nin genel müdürlüğü görevini yapmis ve 01 Temmuz 2004 tarihi itibari ile genel müdürlük gorevinden ayrılarak yonetim kurulu uyeligini surdurmektedir.
Mete Varas çeşitli yerel ve uluslararası seminer ve konferanslarda konuşmacı olarak katılmış, e-ticaret, sertifika merciileri, e-iş konularında makaleleri bulunmaktadır. Bunun yanında Mete Varas'ın YASED, SLF, AMA ve SCIP üyelikleri bulunmaktadır