Gürhan Bakırküre

Gürhan Bakırküre

Mimar

Bakırküre Mimarlık Kurucusu


1985 senesinde İstanbul İtalyan Lisesini bitiren Bakırküre, 1989’da Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden  mezun olmuştur. 1990  yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. 1992’ de Mimar Sinan Üniversitesi'nde “ Çağdaş Kültür ve Mimari Bağlamında Müze Mimarisi ve Müzecilik Kavramının İrdelenmesi” konulu tezi ile yüksek lisansını tamamlamıştır. 

1989 yılından beri mesleki hayatını sürdüren, ulusal ve Rusya, Yunanistan, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, İtalya gibi ülkelerdeki uluslararası projeleri, çeşitli mimari proje yarışmalarından ödülleri ile sergilenmiş işleri bulunan Bakırküre, panel ve konferanslar gibi çeşitli etkinliklerde konuşmacı olarak yer almakta ve mimari proje yarışmalarında jüri üyeliği yapmaktadır. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde 2013 yılına kadar öğretim görevlisi olarak Mimari Proje dersleri vermiştir.

25 yılı aşkın sürelik tecrübesiyle ofis mekanları üzerine uzmanlaşan Yüksek Mimar Gürhan Bakırküre, kurucusu olduğu, İstanbul merkezli Bakırküre Mimarlık’taki mimari tasarım ve uygulama faaliyetlerinin yanı sıra, iç mimari projeler özelinde anahtar teslim ofis çözümler sunan çalışmalarını sürdürmektedir. Bakırküre'nin son dönemde gerçekleştirmekte olduğu işler arasında çeşitli uluslararası projeler, BAT, Deloitte, ING Bank, Inteltek, Roche gibi küresel şirketlerin Türkiye ofisleri bulunmaktadır. 

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği ve Mimarlar Odası üyesi Bakırküre, İngilizce ve İtalyanca dillerini bilmektedir. Yaptığı çeşitli sporların yanısıra Taekwondo çalışmalarına siyah kuşak olarak devam etmektedir; ayrıca amatör olarak bateri çalmakta ve DJ’lik yapmaktadır.”