Ahu Özyurt

Ahu Özyurt

Gazeteci

CNN TÜRK Program Yapımcısı, Gazeteci, Yazar


AHU ÖZYURT

Bursa Anadolu Lisesi (1988)
Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü (1993)
Columbia Üniversitesi Master Derecesi (1998)
 
1993 yılında SHOW TV Ankara Bürosunda başladığı muhabirlik kariyerini, ATV İstanbul ve NTV Haber Merkezinde sürdürdü.
 
NTV ve CNBC-E ‘de Ateş Çemberi ve Finans Cafe programlarını sundu.
 
Abdullah Öcalan’ın İtalya’ya kaçış sürecinde yaptığı habercilikle Radyo TV Gazetecileri Derneği Yavuz Gökmen Özel Ödülü’nü kazandı.
 
2003 yılında CNN Turk’e girdi ve Gece Görüşü Programını hazırlayıp sundu.
 
2007 yılında CNN Turk ve Milliyet’in Washington Temsilciliğine getirildi. Bu görevi iki sene sürdürdü. 2009 yılında Türkiye’ye döndü.
 
2011 yılında CNN Turk’e Kıdemli Editor sıfatıyla geri döndü. Van Depremi, Ukrayna Ayaklanması, Suriye’de iç savaş gibi gündemin en önemli haberlerini sahada izledi.
 
2013 yılında ABD’nin Tahran’da 30 yıldır kapalı büyükelçiliğine giren ilk batılı gazeteci oldu. İçerideki durumu, ve İran’ın ABD’ye bakışını ”ELÇİLİĞİN SIRLARI” belgeseli ile ekrana taşıdı.
 
2014 yılında TSK ilk kez kadın askerlerini anlatması için Ahu ÖZYURT’la ortak bir proje hazırladı. TSK’da KADIN GÜCÜ isimli beş bölümlük haber serisi ve belgeseli CNN Turk’te yayınlandı. Hürriyet Pazar sayfalarına konu oldu. Beş yıllık aranın ardından 2014 yılında CNN Turk gündüz kuşağında “10’dan Sonrası” programı ile ekranlara döndü.  Hurriyet Daily News’a haftalık yazılar yazıyor.
 
OBAMA- Bir Kusursuz Fırtına (2009) ve GECE GÖRÜŞÜ (2014) isimli iki kitabı bulunuyor.