Ahmet Yalçın

Ahmet Yalçın

icra kurulu başkanı

chief executive of


 

Ahmet Yalçın Avrupa, Asya, Orta Doğu ve ABD’de 20’den fazla ülkede çeşitli strateji ve teknoloji ile ilgili girişimleri yerine getirmenin yanı sıra yönetim danışmanlığı, birleşme ve devralmalar, iş iyileştirme konularında da 20 yıldan fazla deneyim sahibidir.
1996 yılında Andersen Consulting’in Münih ofisinde müdür olarak göreve başladı. (şimdi – Accenture 200.000 çalışanı ve 24 milyarlık geliri ile Amerika ve 120 ülkede faaliyet gösteren bir danışmanlık şirketi) Ahmet Yalçın sonra Almanya’da Accenture’ın ortağı ve genel müdürü oldu. Ardından da Accenture Türkiye ülke yönetici ortağı olarak liderlik rolünü üstlendi.
 
Ahmet Yalçın beş yıl süreyle Türkiye çalışmalarının oluşturulması, operasyonu ve büyümesinden sorumlu olmanın yanı sıra Orta Doğu ve Doğu Avrupa’da bölgesel yönetim sorumluluklarını daha düzenli hale getirdi. 
 
Accenture’da Telekomünikasyon, Elektronics & High Tech ve Medya & Entertainment bölümlerinin yönetici ortağı oldu. Alman Hükümeti’nin yanı sıra T-Mobile, Deutsche Telekom, T-Online, Ericsson, Siemens, Citicorp, IBM, Pacific Bell,, Swisscom, Dogan Media Group, Unilever, Akbank, Turkcell, MTC Vodafone gibi çok büyük kuruluşlar ve piyasa liderlerine, Genel Yönetim, Kurumsal Strateji, Yeniden Yapılanma, Sistem Entegrasyonu, Yeni Girişimler & Girişimcilik, Birleşme ve Devralmalar, Turnaround ve Büyüme Stratejileri alanlarındaki tecrübesi ve Bilgi Teknolojilerindeki backgroundu ile danışmanlık yaptı. 
 
1996-2006 yılları arasında toplamda 10 sene Accenture’da görev yaptı. Accenture’dan önce 1989-1996 yılları arasında Münih merkezli CSC Bilgisayar Bilimleri şirketinde yönetim danışmanlığı, sistem entegrasyonu, kurumsal dönüşüm ve değişim yönetimi ve operasyonel mükemmellik alanında kıdemli danışman ve proje müdürlüğü yaptı.
 
1984-1988 yılları arasında şu an EDS ve Cap Gemini şirketlerince satın alınan iki yerel Alman şirketinde yazılım mühendisi ve danışman olarak görev yaptı. 2007’den beri Stars of Europe’un kurucu yönetim ortağı olarak orta büyüklükteki işletmeler için girişim sermayesi yatırımına odaklanmıştır. 
 
 
 
Aynı dönemde, merkez ofisi New York’ta bulunan ve gelişen ülkeler için girişim katalistliği üstlenen Endeavor insiyatifi tarafından Türkiye için Milli Girişimci Seçim Kurulu üyesi seçildi. 
 
 
Aktif olarak küçük girişimcileri, çeşitli işletmeleri ve yönetim kurulu danışmanı olarak birkaç küçük high-tech şirketlerini destekledi. 
 
Telekomünikasyon ve bilişim teknolojileri alanlarında hizmet veren bir Doğu Avrupa şirketler topluluğunun yönetim kurulu baş danışmanlığını yaptı. 
Halen Alman merkezli güneş enerji şirketi olan Green Enesys şirketinin kurucu ortaklığı ve icra kurulu başkanlığını sürdürmektedir. Grup, Almanya ve uluslararası alanda kendi güneş santralleriyle faaliyet gösteriyor. 
 
Sanayi Deneyimi
Telekomünikasyon, Bilgi Teknolojisi, İnternet, Elektronik ve Yüksek Teknoloji, Medya ve Eğlence, Yenilenebilir Enerji
Eğitim
1977 yılında liseyi İstanbul’da bitirdikten sonra Bilgisayar Bilimleri alanındaki üniversite eğitimini Almanya’da 1984 yılında tamamladı. INSEAD, Stanford University ve Harvard Business School’da birkaç yönetici eğitimini tamamladı.