Kişisel verilerin korunması hakkında bilgilendirme
Kişisel verilerin korunması hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayın.
‟Yapı sektörünün buluşma noktası„

Sergiler

YEM mimarlık ve tasarım alanında farklı akımlarla ilgili düzenlediği sergilerin yanı sıra kültür ofisleri ve sivil toplum örgütleri ile işbirliği içinde farklı disiplinlerde de sergiler düzenlemektedir. YEM, sergiler aracılığı ile mimarlığın ve sanatın günlük yaşam içinde daha çok yer bulmasına katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

 

YEM’in Düzenlediği ve Desteklediği Sergilerden Bazıları:

 

Archiprix Türkiye Gezici Sergisi

Her yıl Archiprix Türkiye yarışmasında ödül alan projeler Anadolu’daki farklı mimarlık fakültelerinde sergilenmektedir. Bu güne dek Diyarbakır, Trabzon, Kayseri, Adana, Konya ve Eskişehir’de sergilenen projeler mimarlık öğrencilerinin  yarışmalara ilgisinin ve katılım düzeylerinin arttırılmasında önemli rol oynamaktadır.

 

PROSteel Yarışması Sergisi

Her yıl PROSteel yarışmasına katılan tüm projeler üç hafta süren bir sergi ile İstanbul’da izleyiciler ile buluşmaktadır. Yüzlerce mimarlık ve mühendislik öğrencisinin birlikte ürettiği projeler her yıl artan bir ilgiyle karşılanmaktadır.

www.prosteel.org

 

Yıldız Teknik Üniversitesi Mimari Tasarıma Giriş Stüdyoları Sergisi
2010 yılı Ocak ayında ilki gerçekleştirilen “YTÜ İlk Yıl Mimarlık Eğitiminde 1:1 Prototipler Sergisi” Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Mimarlık Bölümü Mimari Tasarıma Giriş (MTG) Stüdyoları kapsamında tasarımı ve 1:1 ölçekli uygulaması

gerçekleştirilen prototipler “1:1 Materyal Deneyim” üst temasıyla her yıl Ocak ayının sonunda birinci sınıf öğrencileri ilk yıl stüdyo deneyimleri YEM’de düzenlenen bir kolokyumun ardından sergileniyor. Eğitimin, “sadece kurum içinde yürütülen bir etkinlik olmadığı” vurgusu ile gerçekleştirilen “1:1 Materyal Deneyim” sergi ve kolokyumu –YTÜ Mimarlık Bölümü Bilgisayar Ortamında Tasarım Bilim Dalı’nın açıklaması ile- “eğitiminin artık, dış dünyayla ilk günden itibaren etkileşim içinde olan ve yaşam boyu süren bir süreç olması nedeniyle bu süreci oluşturan ortamların ve ürünlerinin okul içinde ‘sınırlı’ kalması yerine tartışma-geri bildirim için kamuya, diğer eğitim ortamlarına ve kişilere açılması” anlamında önemseniyor.

 

Design Turkey 2008 Kazananlar Sergisi

Türkiye’nin en kapsamlı tasarım projesi “Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri”nin 3 Eylül 2010 Cuma günü Dış Ticaret Kompleksi'nde Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın katılımı ile gerçekleştirilen lansmanına paralel olarak düzenlenen ve açılışı yine Çağlayan tarafından gerçekleştirilen “Design Turkey 2008 Kazananlar Sergisi”, 05 – 15 Ekim 2010 tarihleri arasında Yapı Endüstri Merkezi’nde yapıldı. ETMK İstanbul Şubesi tarafından üstlenilen “Yapı Ürünleri Sektöründe Katma Değer Yaratan Yenilikçi Tasarımlar İçin Değerlendirmeler, Öneriler” başlıklı panelle sergi son buldu.

 

Ahşap Mimari Sergisi

Finlandiya Helsinki’de bulunan Aalto Üniversitesi Ahşap Programı öğrencileri tarafından tasarlanıp inşa edilen 20 ahşap binanın modelleri, fotoğrafları ve planları yaklaşık bir ay süre ile Yapı-Endüstri Merkezi’nde 7 Mart-1 Nisan 2011 tarihleri arasında sergilendi. Yapı-Endüstri Merkezi ile Finlandiya Büyükelçiliği işbirliğinde ve

UPM-Kymmene, PlyWood, Promet A.Ş, Ulusal Ahşap Birliği, Lunawood ile Tikkurila firmalarının Türkiye Distribütörü İlkay Ticaret’in sponsorluğunda gerçekleştirilen “Ahşap Mimari Sergisi” organizasyonu, 8 Mart 2011’de saat 19:00’da Aalto Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mimar Pekka Heikkinen’in verdiği “Yaparak Öğrenmek – Finlandiya Mimarisinin Doğuşu” başlıklı konferansın ardından gerçekleştirilen kokteyl ile açıladı.