Kişisel verilerin korunması hakkında bilgilendirme
Kişisel verilerin korunması hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayın.
‟Yapı sektörünün buluşma noktası„
Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri 2017

Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri 2017

Sektörde yenilikçi fikirlere açıklığı ve fark yaratan projelere verdiği destekle öne çıkan Yurtbay Seramik’in düzenlemiş olduğu “5.Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri”ne başvurular başlıyor. Bu yıl “Düzenli Düzensizlik” temasıyla zihinleri uyandırmaya çalışan Yurtbay Seramik, yarışma ile; seramik sektörüne ve eğitimine katkıda bulunmayı, yaratıcı fikirleri desteklemeyi, seramik sektöründe tasarımın önemini vurgulamayı, özgün ve üretilebilir tasarımları ortaya çıkarmayı amaçlıyor.
Etkinlik Bilgileri
Saat: 23:59 - 23:59
Yer:

YAPI-ENDÜSTRİ MERKEZİ

“5.Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri” heyecanı başlıyor!

Sektörde yenilikçi fikirlere açıklığı ve fark yaratan projelere verdiği destekle öne çıkan Yurtbay Seramik’in düzenlemiş olduğu “5.Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri”ne başvurular başlıyor. Bu yıl “Düzenli Düzensizlik” teması ile zihinleri uyandırmaya çalışan Yurtbay Seramik, düzensizmiş gibi görünürken büyük bir düzenin parçası olan her şeyin doğaya karışma yolculuğuna vurgu yaparken, özgün ve üretilebilir tasarımları sektöre kazandırmayı hedefliyor. Yurtbay Seramik, yarışma ile; seramik sektörüne ve eğitimine katkıda bulunmayı, yaratıcı fikirleri desteklemeyi, seramik sektöründe tasarımın önemini vurgulamayı, özgün ve üretilebilir tasarımları ortaya çıkarmayı amaçlıyor.  

Türkiye ve KKTC’deki üniversitelerin mimarlık, güzel sanatlar, görsel sanatlar ve görsel iletişim tasarımı, sanat ve tasarım, mühendislik fakültelerine bağlı mimarlık ve tasarım disiplinlerini kapsayan bölümlerin ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencilerine açık olan yarışmaya ekip ile ya da bireysel başvuru yapılabiliyor. Ekip başlarının belirtilen bölümlerden olması koşuluyla, diğer ekip üyelerine farklı bölümlerden olma imkânı sağlayan Yurtbay Seramik “5. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri”ne son başvuru tarihi ise 30 Kasım 2017. 

Yurtbay Seramik’in Yapı-Endüstri Merkezi işbirliğiyle düzenlediği “5. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri”, genç tasarımcılara bu yıl “Düzenli Düzensizlik” teması ile sektörde özgün fikirlerini sunabilecekleri bir platform sağlıyor. Doğada, hiçbir şeyin tesadüf olmadığı büyük bir düzenin farklı ve tamamlayıcı unsurlardan oluştuğuna vurgu yapan fikir, her şeyin birbirine karışma ve karışırken dönüşerek düzene hizmet ettiğine dair yeni bir dünyanın kapılarını aralayarak, bu düzenin içinde dünyayı ve düzen algısını nasıl konumlandırdığımıza dair özgün yolculuğumuza ortak oluyor.  Değişirken dönüşen, dönüşürken kendini yeniden tanımlayan bu dünya sınırsız kavram ve fikirle içsel düzende doğaya karışma hikâyesi. “5. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri”, bu bağlamda öğrencilerden düzen ve düzensizlik kavramlarını birbirinin karşıtı değil, birbirlerinin var olma nedeni ya da birbirlerini içeren kavramlar olarak ele alan tasarımlar geliştirmelerini bekliyor.

Yurtbay Seramik’in sosyal sorumluluk projeleri arasında yer alan “5. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri” jürisinde bu yıl Prof. Ayşegül İzer (MSGSÜ GSF Grafik Tasarım Bölümü Başkanı), Birsen Canbaz (Seramik Sanatçısı), Defne Koz (Tasarımcı, Koz Susani Design), Sertaç Ersayın (Endüstriyel Tasarımcı, Reform-İst Kurucusu) ve Prof. Sevim Çizer (DEÜ GSF Seramik ve Cam Tasarımı Bölüm Başkanı) yer alıyor.


Birincinin 10.000 TL, ikincinin 7.500 TL, üçüncünün 5.000 TL ile ödüllendirileceği yarışmada,  üç adet 1.000 TL’lik eşdeğer mansiyon ödülü de verilecek. Yarışmanın birincisine para ödülünün yanı sıra UNICERA 2018 Seramik Banyo Mutfak Fuarı’nda Yurtbay Seramik Standı’nda tasarımının üretilerek sergilenmesi imkanı sağlanacak.

“5.Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri”ne ilişkin tüm bilgilere www.dogadansanatasentasarla.com internet sitesinden ulaşılabilir. 
·    Yarışmanın ilanı:                                   Haziran 2017
·    Soru sormak için son gün:                16 Ekim 2017, Pazartesi
·    Soruların cevaplarının ilanı:               23 Ekim 2017, Pazartesi
·    Proje Teslim Tarihi:                              30 Kasım 2017, Perşembe, saat 23.59
·    Jüri Değerlendirme Toplantısı:          7 Aralık 2017, Perşembe
·    Sonuçların ilanı:                                    11 Aralık 2017, Pazartesi

Ayşegül İzer

MSGSÜ GSF Grafik Tasarım Bölümü Başkanı

Birsen Canbaz

Seramik Sanatçısı

Defne Koz

Koz Susani Design Inc. Kurucusu

Sertaç Ersayın

Reform-İst Türkiye Kurucusu

Sevim Çizer

DEÜ GSF Seramik ve Cam Tasarımı Bölüm Başkanı